V Cz 529/14 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Rzeszowie z 2014-07-16

Sygn. akt V Cz 529/14

POSTANOWIENIE

Dnia 16 lipca 2014 r

Sąd Okręgowy w Rzeszowie, V Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Małgorzata Moskwa /spr./

Sędziowie: SSO Małgorzata Mazur

SSO Barbara Chłędowska

Protokolant: asyst. sędz. Krzysztof Kubas

po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2014 r w Rzeszowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku wierzyciela J. K.

przeciwko dłużnikowi J. P.

przy udziale małżonka dłużnikaH. Z. P.

o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi osoby pozostającej w związku małżeńskim

na skutek zażalenia wierzyciela na postanowienie Sądu Rejonowego w Rzeszowie z dnia 10 marca 2014r sygn..akt: I.1.Co (...)

oddala zażalenie

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd I Instancji powołując się na przepis art. 787 kpc oddalił wniosek wierzyciela J. K. o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi osoby pozostającej w związku małżeńskim.

W uzasadnieniu wskazał w przedmiotowej sprawie wierzytelność powstała z umowy przelewu wierzytelności zawartej przez wierzyciela z J. P. w dniu 5.06.2006 r.

Wprawdzie w treści powyższej umowy wskazano, iż J. P.działa również jako pełnomocnik H. Z. –. P., jednakże w treści tej umowy brak jest oświadczenia małżonki dłużnika wyrażonego choćby za pośrednictwem swojego pełnomocnika o wyrażeniu zgody na dokonanie takiej czynności. Istnienie takiej zgody nie zostało również wykazane przez wierzyciela żadnym innym dokumentem urzędowym czy prywatnym. Końcowo powołując się na uchwałę SN z dnia 18.03.2011 r. (III CZP (...)) stwierdził, że w sprawie o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, nie jest dopuszczalne stosowanie domniemania faktycznego przy ustalaniu, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała za zgodą małżonka dłużnika.

Powyższe postanowienie zostało zaskarżone zażaleniem przez wierzyciela J. K., który wniósł o jego zmianę przez nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi osoby pozostającej w związku małżeńskim tj H. Z. P.zasądzenie na jego rzecz zwrotu kosztów postępowania wg norm przepisanych.

W uzasadnieniu wskazał, iż dłużnik podpisując umowę przelewu wierzytelności oświadczył, że jest pełnomocnikiem swojej żony, co oznacza, że wyraziła ona zgodę na dokonanie tej czynności.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest bezzasadne.

Sąd Okręgowy podziela stanowisko Sadu I Instancji w przedmiocie oddalenia wniosku wierzyciela J. K.o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim tj H. Z. –. P.. Z treści art. 787 kpc wynika w sposób jednoznaczny, że wierzyciel wnoszący o nadanie klauzuli w trybie powołanego przepisu musi do wniosku załączyć oryginał dokumentu urzędowego (art. 244) lub prywatnego (art. 245), podpisanego przez małżonka dłużnika, z którego wynika udzielenie zgody na dokonanie czynności prawnej. Jak prawidłowo zauważa to Sąd Rejonowy istnienie takiej zgody w przedmiotowej sprawie nie zostało wykazane. O wyrażeniu takiej zgody nie może świadczyć złożenie przez dłużnika oświadczenia, iż działał także za żonę na podstawie udzielonemu mu pełnomocnictwa. Jak zasadnie zauważa to Sad Rejonowy powołując uchwałę SN z dnia 18.03.2011 r III CZP (...), którą Sąd Odwoławczy w składzie tu obecnym również podziela w sprawie o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, nie jest dopuszczalne stosowanie domniemania faktycznego przy ustalaniu, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała za zgodą małżonka dłużnika.

Mając powyższe na uwadze na podstawie art. 385 kpc w zw z art. 397 § 1 i 2 kpc orzeczono jak w sentencji.

Z

- (...)

(...)

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Beata Hostyńska-Błażejewska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Rzeszowie
Osoba, która wytworzyła informację:  Małgorzata Moskwa,  Małgorzata Mazur ,  Barbara Chłędowska
Data wytworzenia informacji: